Yazlık bir ev için Türkiye'den 8 fikir

Yazlık evler genellikle dubleks ve tripleks olarak inşa edilir. Yazlık lüks bir şey olarak görüldüğü ve yazlık evler de bu tiplerde inşa edildiği için uzun zaman boyunca bu çok katlı müstakil evler lüks olarak kabul gördüler. İç hacimlerinden bağımsız olarak evlerin çok katlı olmaları makbul görüldü. Oysa durum bunun tam tersidir. Yazlıkların çok katlı yapılmasının tek sebebi arsa fiyatlarının yüksek olduğu yazlık bölgelerde geniş bir oturum alanına sahip evin çok maliyetli olmasıdır. Ama bugünlerde tek katlı evlerin kıymeti daha iyi anlaşılmaya başlıyor neyse ki. Gerçek lüksü kat sayısında aramanın iyi bir fikir olmadığı genel bir kabul görmeye başladı.

Yazlık bölgelerin vazgeçilmez simgesi

Palmiye ağaçları ülkemizde doğal olarak yetişen bir tür değildir. Ancak her nasılsa hemen hemen bütün yazlık bölgelerde, hatta yaz ayları sıcak geçen Ege ve Akdeniz kentlerinin merkezlerinde bile bir tür simge haline gelmiştir palmiye. Her ne kadar gölgesi ve meyvesi de fayda sağlayan bir ağaç olmasa da, çok şık ve gösterişli olduğuna hiç şüphe yok.

Modası geçmeyen bir moda: Taş evler

Taş evler bu topraklarda binlerce yıldır yapılıyor. Hem de her yörede değişen onlarca farklı mimari üslupla. Bu zenginliği maalesef betonla haşır neşir olduğumuz uzun yıllar boyu ihmal etmiştik. Ancak beton ve tuğlanın yegane yapı malzemeleri olmadığını hatırlamaya başladık ve bunun gibi muhteşem taş evlere tekrar rastlıyoruz.

Manzara ve esinti arayanlara

Yaz aylarının olmazsa olmazı denizdir. Ve deniz varsa orada manzara da var demektir. Manzara ve onun beraberinde getirdiği serin deniz rüzgarı sizin için önemliyse, toprağa yakın bir ev yerine böyle katlı ve manzaraya bakan bir ev tercih edebilirsiniz.

Yeşilin zerresi bile…

Çimlerin başlı başına faydalı bir bitki örtüsü olduğunu söylemek güç. Hatta ABD gibi kimi ülkelerde dekoratif amaçlı çimlerin yalnızca ayakta tutulması için harcanan su miktarı inanılmaz bir düzeyde ve çevresel açıdan ciddi bir israf da söz konusu. Yine de kendi ikliminize uygun bir çim örtüsü seçerseniz ve özellikle de evinizdeki gri suyu dönüştürüp sulamada kullanırsanız, yeşilin en basit hali olan çimler bahçenize harika bir hava verebilir.

Mimari estetik

Bir yazlık ev yalnızca manzarasıyla, havuzuyla, konumuyla ve denize yakınlığıyla ölçülemez. İster kışlık ister yazlık bir ev, isterse işyeri olsun, hepsi de mimarinin konusudur ve diğer özellikler mimari estetik olmadan çok da yarar sağlamaz. Ancak bu evde muhteşem bir mimarinin yanı sıra tüm diğer özellikleri de fazlasıyla gördüğümüzü belirtelim.

Havuz başında ahşap esintisi

Doğal ahşap ürünleri gün geçtikçe daha yaygın bir hale geliyor. Hazır olarak satılan ve yer karosu şeklindeki modelleri son derece kolay uygulanabilir olan ahşap deckler de giderek havuz başı keyfinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmeye başladılar. 

Bir ada havası

Bozcaada'da bulunan ve bölgenin geleneksel mimari özelliklerine uygun olarak restore edilen bu ev, Kuzey Ege'ye ve özellikle de Bozcaada'ya ilgi duyanlar için tek kelimeyle mükemmel bir yazlık adayı. Unutmadan belirtelim, Bozcaada'da bu tür geleneksel mimari dışında betonarme ev yapmak da zaten mümkün değil, böylece adanın güzelliği ve mimari özellikleri de korunmuş oluyor. 
İçerik homify sitesinden alınmıştır.
www.kepezyapimarket.com.tr

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye de Yapı Market Pazarı

Doğal Taşların Kullanım Alanları ve Satış Yerleri

KÜÇÜK ANTRELER İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ